Starši se morate zavedati, da prevzemate veliko odgovornost, če v vrtec pripeljete bolnega otroka prezgodaj, ko še ni zdrav, oziroma če ga v primeru vidnih začetnih bolezenskih znakov ne peljete k zdravniku, ki bi izključil bolezen kot nevarno drugim otrokom. Ste prvi, ki lahko prepoznate bolezen pri otroku že doma.

Kadar ima kateregakoli izmed spodaj navedenih znakov, lahko osebje vrtca zavrne sprejem otroka:
–      ima povišano telesno temperaturo, čuti neobičajno utrujenost, težko diha,
–      je v zadnjih 24 urah več kot dvakrat bruhal,
–      ima drisko – vodeno blato več kot dvakrat dnevno, primes sluzi ali krvi,
–      ima v ustih razjede in se slini,
–      ima izpuščaje z ali brez vročine,
–      ima gnojen izcedek iz oči,
–      ga boli žrelo in ima otekle bezgavke,
–      močno kašlja,
–      ima uši oziroma dokler niso le-te odstranjene z ustreznim šamponom.

Ob prebolevanju katerekoli okužbe potrebuje otrok počitek doma. S tem mu omogočimo hitrejše in boljše zdravljenje in preprečimo širjenje bolezni na druge otroke. Zato ste starši dolžni, da v vrtec pripeljete zdravega otroka, in to zaradi njegove varnosti in varnosti kolektiva.

S tem, da otroka čim prej naučite dobrih higienskih navad, zlasti umivanja rok, lahko pripomorete k temu, da bodo otroci v vrtcu manj bolni.